Štola Markuse Röhlinga
Kde : Annaberg Frohnau v Krušných horách
Krátce po prvním nálezu stříbra na Schreckenbergu roku 1491 se hornická činnost rozšířila na pozdější rozlohu dolu Markuse Röhlinga.
Již roku 1500 byly za účelem odvodnění dolů na Schreckenbergu a Schottenbergu započaty přípravné práce na ražení štoly s názvem Orgel.
V mezidobí let 1500 až 1505 následovala o 10-15m hlubší Štola sv. Anny, dnešní štola Markuse Fröhlinga.
S přestávkami byla tato stále prodlužována a roku 1733 byla objevena nejprve chodba Erstneuglück- mělká rudná chodba, pozdější hlavní rudná chodba dolu. Do ukončení důlní činnosti v roce 1857 bylo vytěženo cca 15,4 tun stříbrné a 51326 metrických centů kobaltové rudy, čímž byl tento důl jedním z nejvýnosnějších v Annabergském hornickém revíru.
V letech 1948 až 1953 byla štola rozšířena společností SAG Wismut. K tomu účelu byla ražena přes 1000m dlouhá směrná chodba a vyhloubena šachta.
Ve všech nalezených rudných chodbách byly provedeny zkušební práce za účelem nalezení uranové rudy. Pro nedostatek ušlechtilých rud byly práce v roce definitivně zastaveny.
Od roku 1990 se spolek historického hornictví zabýval myšlenkou zpřístupnit část revíru.
Je to asi nejhezčí důl, jaký jsem kdy viděla. Po zhruba 600m jízdy důlní dráhou můžeme shlédnout působivé svědectví doby těžby stříbrné a kobaltové rudy a těžby uranu. Největší atrakcí je 9m vysoké vodní kolo a ukázka důlních strojů.